Zdraví: Specifičnost diabetické nohy

Cukrovka je stav, kdy tělo nemůže produkovat dostatek inzulínu nebo se vůči němu stává odolným. Inzulin je hormon, který pomáhá buňkám využívat nebo ukládat cukr jako energii. Pokud máte cukrovku, vaše tělo buď nebude schopno produkovat dostatek inzulínu, nebo se na něj stane méně citlivým. To způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi a může vést k vážným zdravotním problémům, jako je srdeční onemocnění a poškození nervů v chodidlech.

Nejčastějším příznakem cukrovky je časté močení, které může způsobit, že budete muset chodit na toaletu častěji než obvykle. Mezi další příznaky patří extrémní žízeň a hlad, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, rozmazané vidění, brnění nebo necitlivost v rukou a nohou, nehojící se řezné rány a extrémní únava. Některé z rizikových faktorů pro rozvoj diabetu 2. typu zahrnují:

  • nadváha nebo obezita;
  • mít v rodinné anamnéze diabetes;
  • otočení o 45;
  • vysoký krevní tlak;
  • kouření;
  • pít příliš mnoho alkoholu.

Diabetická noha je častou komplikací diabetu. Je charakterizován zánětem, vředy a gangrénou. Diabetes zvyšuje riziko komplikací diabetické nohy 20-30krát.

Cukrovka může způsobit poškození nervů v nohou, takže je obtížné zjistit, kdy jsou nohy mokré nebo studené. To vede ke zvýšenému riziku vzniku kožní infekce na chodidle, která vede k diabetickým vředům na noze. Poškození nervů také způsobuje špatný průtok krve a špatný cit v nohou, takže je pro lidi s diabetem obtížné zaznamenat zranění nohy, které může vést ke gangréně a amputaci, pokud se neléčí.

Nejlepší prevencí diabetických vředů na nohou je vyhnout se poranění nohou, kontrolovat hladinu cukru v krvi, nosit dobře padnoucí boty, které nohám poskytují dobrou oporu, a chodit na pravidelné kontroly k lékaři. 

Diabetická noha je onemocnění, které vyžaduje reakci

Nejčastějším příznakem cukrovky je zvýšená žízeň. Mezi další příznaky patří zvýšené močení, rozmazané vidění, únava, hubnutí nebo přibývání na váze, pomalé hojení řezných ran nebo vředů na nohou (diabetické vředy), brnění v rukou a nohou (periferní neuropatie) a necitlivost nebo bolest rukou a chodidla.

Cukrovka může také způsobit srdeční onemocnění a mrtvici, protože vysoká hladina cukru v krvi může časem poškodit krevní cévy v těle. Pokud není správně léčena, může vést k vážným problémům s nohou, jako jsou diabetické vředy na nohou, což jsou otevřené vředy na chodidle způsobené špatným krevním oběhem.

Diabetická noha je závažnou komplikací diabetu, která může být život ohrožující, pokud se neléčí. Diabetická noha je chronické onemocnění, které způsobuje necitlivost, otoky a bolesti nohou. To je způsobeno snížením průtoku krve do nohou.

Existují dva hlavní typy diabetické nohy: neuropatická a vaskulární. Neuropatie je způsobena poškozením nervů vyvolaným cukrovkou a za krevní cévy je odpovědná špatná cirkulace. Léčba diabetické nohy může být provedena s chirurgickým zákrokem nebo bez něj. Chirurgie může pomoci, pokud máte infekci nebo byla končetina pod kolenem nebo kotníkem amputována kvůli komplikacím diabetu. Nechirurgická léčba zahrnuje použití speciální obuvi, obvazů, léků proti bolesti, programů na hubnutí a fyzikální terapie. Diabetické vředy na nohou jsou nejčastější příčinou amputace dolních končetin u lidí s cukrovkou.

Léčba diabetické nohy, bez ohledu na její stadium, by měla být přizpůsobena individuálnímu pacientovi a zahrnovat dobrou péči o ránu a prevenci komplikací. To pomůže předejít nebo oddálit potřebu amputace.