Jak se vyrovnat s chladem i horkem v ložnici poradí Stanex.cz

Pro spánek jsou potřeba určité, alespoň přibližně optimální, podmínky. To znamená světlo, resp. tma, teplota v místnosti, čerstvý vzduch, ticho či vhodná zvuková kulisa a podobně. Vše je samozřejmě závislé na tom, kde a jak bydlíte, a v neposlední řadě na vašich osobních preferencích.

Do toho dále vstupuje i pravidelné střídání ročních období, která mohou způsobit změnu teploty uvnitř, jinou dobu západu slunce, změnu času a celkově rozhodit naše nastavení tak, že najednou zkrátka neusínáme a nespíme tak dobře.

Co tedy můžeme udělat pro to, abychom se adaptovali na nové podmínky?

Klimatizace a topení

Teplota je pro zdravý spánek naprosto zásadní. Obecně se doporučuje, aby v ložnici byl vzduch spíše chladnější, někdo dokonce preferuje teplotu kolem 15 stupňů Celsia, anebo i nižší.

To samozřejmě není vyhovující pro každého, obvykle stačí držet se mezi 18 a 20 stupni a místnost před spaním důkladně vyvětrat. V zimě je tedy dobré topit v ložnici tak, aby teplota byla během noci stabilně zhruba na této úrovni.

V horku je to těžší, pomoci samozřejmě může klimatizace, avšak i s tou je potřeba zacházet opatrně. Příliš silný proud ledového vzduchu a náhlé tepelné změny totiž mohou značně oslabit naši imunitu a učinit nás náchylnějšími k různým chorobám.

Správné oblečení

V současné době máme na výběr oblečení z různých materiálů, které pomáhají s naší termoregulací. Existují látky, které v létě chladí a v zimě hřejí, a takové lze samozřejmě sehnat i v sortimentu pyžam, županů a jiných typů oblečení na spaní. Anebo můžete jít tradiční cestou a na zimu použít teplejší kousky, zatímco do horka pyžamo z lehčí látky.

Důležité je v každém případě znát složení použitého materiálu a jeho vlastnosti – ideální jsou přírodní látky (popřípadě s vhodnou příměsí), spíše prodyšné a pohlcující vlhkost. 

Přikrývka a polštář

Zde máte opět několik možností. Když si přejete mít pro spánek opravdu luxusní podmínky, je dobré zakoupit alespoň dvě sady polštáře a přikrývky – jednu pro teplá období a jednu pro ta chladná. Jistotou jsou výrobky z dutého vlákna, které existují v zimní i letní variantě, jsou odolnější vůči roztočům a jiným alergenům a vydrží vám při správné údržbě celé roky. Pokud jste zimomřivější, vždy si můžete na zimu přidat teplou „plyšovou“ deku a vybrat vhodná prostěradla.

Textilie od firmy Stanex

Neméně podstatné pak samozřejmě je, čím jsou přikrývka a polštář povlečeny. Příjemná látka s vhodnými vlastnostmi je skvěle doplní a ochrání a zároveň opět můžeme vybírat z chladivých a hřejivých variací.

Ať už je to flanel, satén anebo klasická a nestárnoucí bavlna, nabídka je v sortimentu ložní povlečení velmi široká. A jestli chcete mít z hlediska přikrývání a povlékání vyřešeno, pak zavítejte do obchodu firmy Stanex – e-shop Stanex.cz, kde máte jistotu českého původu, osvědčené kvality a spolehlivosti výrobků i služeb.