Dědictví po neandrtálcích jsme zdědili… velké nosy

Podle nové studie vědců z University College London (UCL) může genetický materiál zděděný od neandrtálců ovlivnit tvar našich nosů. Vědci se domnívají, že naši neandrtálští bratranci si po opuštění Afriky vyvinuli velké nosy, aby se lépe vyrovnali s chladnějším podnebím.

Vědci před několika lety sekvenovali neandrtálský genom. „Od té doby víme, že se naši předkové křížili s neandrtálci a zanechali nám malé kousky jejich DNA,“ vysvětluje doktor Kaustubh Adhikari z UCL Genetics, Evolution & Environment. „Také víme, že některé fragmenty DNA zděděné od neandrtálců ovlivňují tvar našich tváří. Mohly být užitečné pro naše předky, protože se předávaly po tisíce generací, vysvětluje doktor Adhikari.

DNA a fotografie obličeje

Studie použila data od více než 6 000 dobrovolníků z Latinské Ameriky smíšeného evropského, indiánského a afrického původu. Všichni se účastní studie CANDELA (Konsorcium pro analýzu rozmanitosti a evoluce Latinské Ameriky) UCL, jejímž cílem je porozumět genetické rozmanitosti a původu latinskoamerické populace. Účastníci se rekrutovali z Brazílie, Kolumbie, Chile, Mexika a Peru.

Vědci porovnávali genetickou informaci dobrovolníků s jejich fotografiemi. Zvláštní pozornost věnovali vzdálenosti mezi body na tvářích, jako je špička nosu nebo okraj úst. Vědci chtěli vidět, jak jsou specifické rysy spojeny s přítomností různých genetických markerů. Celkem se odborníkům podařilo identifikovat 33 oblastí genomu spojených s tvarem obličeje, z nichž 26 bylo možné porovnat s údaji z jiných etnických skupin ve východní Asii, Evropě a Africe.

Výzkum ukázal, že mnoho lidí s indiánskými a východoasijskými předky má genetický materiál zděděný od neandrtálců v oblasti DNA zvané ATF3. Toto je oblast zodpovědná za zvýšení výšky nosu. Vědci také dospěli k závěru, že tato oblast genu vykazuje známky přirozeného výběru. To naznačuje, že to poskytlo výhodu těm, kteří nesou tento genetický materiál.

Genetické dědictví neandrtálců

„Dlouho se předpokládalo, že tvar našich nosů je dán přirozeným výběrem, protože nám pomáhají regulovat teplotu a vlhkost vzduchu, který dýcháme,“ řekl vedoucí autor doktor Qing Li z Fudan University v Číně. „Různé tvary nosu lze vhodně přizpůsobit různým klimatickým podmínkám, ve kterých žili naši předkové. Gen, který jsme zde identifikovali, mohl být zděděn od neandrtálců a pomohl lidem přizpůsobit se chladnějšímu klimatu poté, co opustili Afriku.“

„Většina studií lidské genetické rozmanitosti se zabývala pouze Evropany. Nyní rozmanitý vzorek účastníků z Latinské Ameriky rozšiřuje naše znalosti a pomáhá nám lépe porozumět genetice všech lidí, říká spoluautor prof. Andres Ruiz-Linares z Fudan University a UCL.

Toto je druhý objev našeho týmu o našich předcích. V článku z roku 2021 vědci zjistili, že gen ovlivňující tvar úst zdědili moderní lidé od starých Denisovanů.

Do studie se zapojili vědci z Velké Británie, Číny, Francie, Argentiny, Chile, Peru, Kolumbie, Mexika, Německa a Brazílie.